ЦРНА ТРАВА:ЗАИГРАЛИ „СТАРУ ВЛАСИНКУ“ НА ВАРОШКОМ ТРГУ

Трећи Регионални фестивал фолклора у Црној Трави
Током дана, у понедељак 22.јуна текуће 2026.године одржан је
трећи пут за редом традиционални летњи Регионални фестивал фолклора у Црној Трави.
Наступиле су екипе младих фолклораша из Јабланичког, Пчињског и Топличког управног
округа.
Организатор ове јединствене приредбе играча и певача је Туристичка организација општине
Црна Трава, уз свестрану помоћ локалне самоуправе вароши подно планине Чемерник.
Традиционални носилац посла у организацији фестивала је КУД“Чика Љуба“ из Црне
Траве,на челу са кореографима Весном и Владаном Николићем.
„Овај лепи летњи фестивал организујемо сваке године током јуна месеца на варошком тргу, и он
је ревијалног карактера. Сви учесници фестивала су победници. Циљ је да се што више
афирнмишу старе народне игре и кола…“,истакла је за медије Биљана Бабић директорка
Туристичке организације општине Црна Трава.
Млади фолклораши су на старту фестивала сви заједно ревијално заиграли „Стару Власинку“,
а на челу те повеће групе играча по неписаном правилу нашли су се млади фолклораши из
КУД-“Белац“ из насеља Придворца у општини Бојник. За њим у колу игру су следили домаћини из
КУД-а“Чика Љуба“,онда затим из власотиначког КУД-а „Црниловић“ и тако редом,од седишта
Општине на главнм тргу па до споменика Црнотравцима жртвама „Великог рата 1912-
1918“године.
Овом приликом руководиоци из више регионалних културно-уметнчких друштава постигли су
договор да од наредне 2027.године овај фестивал има међународни карактер.
Цтнотравско културно-уметничко друштво формирано је пар година раније пре првог
фестивала и својим именом је посвећено свом оснивачу и дугогодишњем учитељу Љуби из Црне
Траве.

Извор/Томислав Стевановић